گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه

استان خراسان شمالی

«بسمه تعالی»mail.google.com

ستون مصاحبه :

 • ضمن معرفی خود ، مختصری از سوابق تحصیلی و شغلی و… بفرمائید.

پیمان پدیداران مقدم هستم. داری مدرک لیسانس ، از سال ۱۳۸۶ وارد بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان شمالی شدم . حدود ۴ سال در معاونت پژوهش و سپس به عنوان رییس دفتر مدیرکل و روابط عمومی انجام وظیفه نمودم ، پس از ابلاغ چارت جدید سازمانی و منفک شدن واحد نخبگان از اداره آموزش و ادغام آن با تشکل های شاهد و ایثارگر به عنوان کارشناس مسئول دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر انتخاب و تا هم اکنون مشغول انجام وظیفه هستم .

 • لطفا درابتدا توضیحی درخصوص وضعیت حوزه دانش پژوهان و تشکل های آن استان بیان فرمائید (تعداد جامعه آماری و …)

استان خراسان شمالی با جامعه آماری ۳۰۰۰ شهید و قریب به ۷۰۰۰ جانباز و آزاده دارای ۱۰۶ نخبه شاهد و ایثارگر است که از مجموع این ۱۰۶ نفر تعداد ۷۵ نفر مرد و ۳۱ نفر زن هستند و همچنین ۳۵ نفر از مجموع اعضای نخبگان شاهد و ایثارگر دارای مدرک دکتری و یا دانشجوی دکتری و phd  و تعداد ۶ نفر دارای تخصص پزشکی و ۴۸ نفر دارای تحصیلات تکمیلی و مدرک کارشناسی ارشد می باشند .

 • تاثیر حوزه دانش پژوهان و تشکل ها دراستان را چگونه ارزیابی می کنید.

از آنجایی که اعضای دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر عمدتا قشر جوان و از طبقه ارزشی و دلسوز جامعه هستند و نیز دارای افکار بلند و جسارت انجام کارهای بزرگ می باشند بهره گیری از ظرفیت ایشان می تواند استان را در پیشبرد اهداف خود چه در حوزه مدیریت ، چه علم و فناوری و چه اقتصاد موفق نماید . لذا بر این باورم با اعتماد مدیران استان و بها دادن به این قشر از جامعه ایثارگری می توان کارهای ارزشمند ، ماندگار و بزرگی در راستای تعالی کشور انجام داد .

 • کارکنان حوزه دانش پژوهان و تشکل ها بایستی چه خصوصیاتی داشته باشند و چه آموزشهایی را ببینند.

اولا باید خود درک صحیحی از اهمیت نقش آفرینی نخبگان در سطح جامعه داشته و به لزوم کشف ، پرورش و حفظ نخبگان واقف باشند . ثانیا باید در انجام امور مربوط به نخبگان  دلسوز و پیگیر باشند.

 • چه اقداماتی برای بخش نخبگان ، پیشتازان و سرآمدان انجام شده است؟

برگزاری همایش نخبگان و سرآمدان ، ضیافت افطاری ، تجلیل از نخبگان و سرآمدان ، پیگیری امور نخبگان از طریق مراجع علمی ( بنیاد ملی نخبگان ، پارک علم و فن آوری ) ، پیگیری برای دریافت تسهیلات برای شرکت دانش بنیان یکی از اعضای دانش پژوهان و ارائه معرفی نامه به مراجع علمی.

 • فعالیتها و اقدامات انجام شده درحوزه دانش پژوهان و تشکل های استان در سال ۹۵ را تشریح کنید.

برگزاری همایش نخبگان و سرآمدان شاهد و ایثارگر ، حمایت های مالی در قبال دستاوردها طبق دستورالعمل ابلاغی ، برگزاری نشست در مناسبت های مختلف با تشکل های شاهد و ایثارگر استان و برگزاری مستمر جلسات شورای مشورتی نخبگان شاهد و ایثارگر به ریاست مدیرکل

 • چه نوع خدماتی به جامعه هدف ارائه می شود و مبنای این خدمات دهی چیست ؟

پرداخت تشویقی در قبال دستاوردهای جدید بر طبق بخشنامه های ابلاغی ، ارائه معرفی نامه به اعضا جهت ارائه به مراجع علمی و برگزاری نشست های سالانه .

 • موفقیت های عمده بخش دانش پژوهان آن استان درسال ۹۵ چه بوده است؟

عمده موفقیت ها در سال ۹۵ در حوزه تالیف کتاب و مقاله بوده است .

 • با عنایت به نامگذاری سال ۹۶ تحت عنوان «اقتصاد مقاومتی تولید واشتغال » چه برنامه ها و راهکارهای اجرایی را مد نظر قرار داده اید؟

از آنجایی که راهبردی ترین اقدام برای دستیابی به اقتصاد مقاوم تقویت نیروی درون زا و بهره گیری از ظرفیت سرشار نخبگان جوان است و نیز با علم به این حقیقت که در دنیای امروز تنها اقتصاد دانش بنیان است که می تواند در برابر تکانه های اقتصادی داخلی و خارجی ، کشور را حفاظت کرده و مانع از بروز چالش ها و مشکلات بزرگ و قابل ملاحظه گردد لذا توجه به مسئله اقتصاد از دریچه علم و فن آوری همان حلقه گمشده ای ست که می تواند موجب بارور شدن اقتصاد کشور و نیز تضمین کننده عزت و اقتدار نظام گردد .

ارتباط خوب ، مستمر و اثر بخش با مراجع علمی استان از قبیل دانشگاه ها ، بنیاد ملی نخبگان ، پارک های علم و فن آوری ، پیگیری جهت ایجاد فضایی امن برای جامعه نخبگان شاهد و ایثارگر برای تبلور استعداد های ایشان ( چه مادی و چه معنوی ) و نیز تلاش برای تقویت  شرکت های دانش بنیان از طریق تخصیص تسهیلات ارزان قیمت ، افزایش مشوق های مادی و معنوی ، برگزاری کارگاه های تخصصی ، جهت دهی به مقالات علمی با توجه به نیازهای روز کشور ، برگزاری همایش تجلیل از نخبگان و سرآمدان شاهد و ایثارگر در استان  و … اقداماتی است که می تواند ما را در نیل به اهداف شعار سال کمک کرده و عاملی برای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب گردد .

 • رویکرد، برنامه ها و اقدامات تحولی انجام شده سال ۹۶ در آن استان را بیان فرمائید.

سعی شده است با رویکرد تحقق شعار سال و نیز در چهارچوب قوانین و دستورالعمل های ابلاغی از سوی ستاد مرکز و همچنین با نگاه ویژه به شرکت های دانش بنیان که می توانند نقش خوب و موثری در توسعه اقتصاد استان داشته باشند فعالیت های خود را سازماندهی نماییم. اما تحقق این مهم منوط به همکاری مسئولان و نیز تخصیص اعتبارات لازم از سوی ستاد مرکز خواهد بود .

 • برنامه نظارتی شما برای تحقق اهداف و سیاست های مرکز چه بوده است؟

تشکیل شورای مشورتی نخبگان و توجه به اجرایی شدن مفاد دستورالعمل ابلاغی از سوی ستاد مرکز

 • نقش نخبگان و تشکل ها را در تحقق شعار سال ۹۶ چگونه ارزیابی می کنید؟

یقینا امروز بار سنگین تحقق شعار سال علاوه بر مسئولان و مدیران اجرایی ، در حوزه نرم افزاری بر عهده نخبگان کشور است . امروز همه به این باور رسیده ایم که اقتصاد دانش بنیان می تواند کشور را در برابر تحریم ها و تهدیدها حفاظت کند لذا تحقق شعار سال در دو بخش ” اقتصاد مقاومتی” و ” تولید و اشتغال ” نیازمند توجه جدی به موضوع نخبگان و سرمایه گذاری و توجه به توان داخلی کشور است و امروز یقینا توجه و اهتمام جدی به سرمایه گذاری و تولید داخل و بها دادن به نخبگان جوان علاوه بر مقاوم شدن اقتصاد ، توسعه آن را نیز در پی خواهد داشت .

تلاش برای جذب سرمایه گذار خارجی اقدامی ارزشمند برای توسعه اقتصاد کشور است اما اگر با بدعهدی و کینه توزی دشمنان این خواسته و تلاش به نتیجه مطلوب نینجامید یقینا طبق مواد مندرج در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب که با هدف تأمین رشد پویا و بهبود شاخص‌های مقاومت اقتصادی و دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز بیست‌ساله، و با رویکردی جهادی، انعطاف پذیر، فرصت ساز، مولد، درون‌زا، پیشرو و برون‌گرا تنظیم شده است می توان به نتیجه مورد نظر دست یافت لیکن در تحقق این مهم نباید از نقش ارزشمند تشکل های شاهد و ایثارگر غفلت کرد ، تشکل ها ظرفیت عظیمی هستند که می توانند با همکاری و مشارکت ، توان نرم کشور را افزایش داده و در حوزه های مختلف فرهنگی و اجتماعی اثرگزار باشند .

Powered by keepvid themefull earn money