گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه

اهداف، سیاست ها، رویکردها

باعنایت به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر تبدیل ایران اسلامی به مرجع علمی جهان و تاکید بر تلاش حداکثری جهت استحکام هر چه بیشتر ساخت درونی نظام و توجه شایسته به جایگاه استعدادهای برتر جامعه و شکوفایی آنها در جهت توسعه همه جانبه و پایدار کشور ،مرکز دانش پژوهان و تشکل های شاهد وایثارگر که امر هدایت وحمایت از نخبگان و تشکل های شاهد و ایثارگر  را از سنوات قبل برعهده داشت در سال ۹۲ از حوزه معاونت فرهنگی منتزع وبه عنوان یک مرکز مستقل زیر نظر ریاست عالی بنیاد اهداف و ماموریتهای مصرحه زیر راتعقیب مینماید.

بدیهی است در این راستا اهتمام در شناسایی ، جذب ، هدایت و حمایت از استعدادهای برتر با استفاده از منابع اختصاصی نهاد و سایر دستگاههای مرتبط از جمله بنیاد ملی نخبگان و مراکز دانشگاهی و پژوهشی بمنظور ارتقا سطح علمی نخبگان شاهد و ایثارگر در جهت تحقق مرجعیت علمی ایران اسلامی و بهره مندی از این ظرفیتها در افزایش نقش آفرینی اقشار جامعه هدف ، متاثر از ماموریتها و اهداف زیر، راهبرد مرکز دانش پژوهان و تشکلهای شاهد و ایثاگر را تعیین مینماید .

۱- سیاستها:

۱/۱- پشتيباني مادي و معنوي از نخبگان و سرآمدان و تشکل های شاهد و ایثارگر.

۲/۱- شناسايي، هدايت و حمايت نخبگان به منظور ارتقاء توليد علم در كشور.

۳/۱- كشف، جذب و پرورش استعدادها و حمايت از شخصيت‌هاي جامع‌ الشرايط علمي در بین جامعه هدف.

۴/۱- حمايت از سرآمدان و نخبگان شاهد و ایثارگر براي انجام فعاليت‌هاي تحقيقاتي و کارآفريني.

۵/۱- ايجاد هماهنگي ميان حوزه های مختلف در بنیاد شهید و امور ایثارگران مرتبط با سرآمدان و نخبگان جامعه هدف و نظارت بر فعاليت‌هاي مربوط به آنان در جهت اجراي سياست‌ها و برنامه‌هاي مصوب.

۶/۱- تشكيل شبكه ملی ويژه نخبگان شاهد و ایثارگر ايراني در داخل و خارج كشور.

۷/۱- حمایت هدفمند علمی و هدایت فنی نخبگان، استعدادهای برتر و تشکل های شاهد و ایثارگر در حوزه­های علمی، فرهنگی، پژوهشی و هنری به منظور سرعت بخشیدن به فرآیند رشد فراگیر جامعه.

۸/۱- تقویت مشارکت جامعه هدف در فعالیت های فرهنگی و ضابطه مندکردن فعالیتهای تشکل ها.

۲-اهداف:

۱/۲- بسترسازی، حمایت (مادی و معنوی) ، برنامه­ریزی و هدایت برای توانمندسازی(فردی و جمعی)، رشد و ارتقاء معرفت دینی و پرورش استعدادهای الهی نخبگان،سرآمدان ،تشکل ها و گروه­های جامعه­ی ایثارگری.

۲/۲- ایجاد زمینه­های لازم به منظور بهره­مندی جامعه از توانمندی­ها و فعالیت­های نخبگان، سرآمدان ،تشکل ها ،گروه­های فعال و استعدادهای برتر شاهد و ایثارگر در راستای ایجاد بصیرت انقلاب و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در میان جامعه شاهد و ایثارگر.

۳/۲- ایجاد بستر مناسب و تلاش در جهت تحقق اهداف انسانی و اسلامی و بسط و گسترش آرمانهای بشر دوستانه از طریق تشکلها در سطوح مختلف.

۴/۲- ایجاد ارتباطات سازنده بین تشکل ها و سازمانها و مراکز دولتی و غیر دولتی.

۵/۲- شناسایی فرصتها و تهدیدهای جامعه هدف و نقش آفرینی در خصوص راهبرد صحیح و اصولی آنها و در اختیار قراردادن اطلاعات به تشکل های شاهد و ایثارگر.

۳- رویکردها:

رویکرد اصلی این مرکز برفعالیت در دو حوزه نخبگان و تشکلهای شاهد وایثارگر استوار میباشد، بطوریکه :

۱/۳- نخبه به فرد برجسته و كارآمدي اطلاق مي‌شود كه اثرگذاري وي در توليد علم، هنر و فناوري كشور محسوس باشد و هوش،‌ خلاقيت، كارآفريني و نبوغ فكري وي در راستاي توليد دانش و نوآوري موجب سرعت بخشيدن به رشد و توسعه علمي و متوازن كشور گردد. احراز نخبگي افراد براساس مقررات و دستورالعمل اجرایی خواهد بود که توسط مرکز تدوین شده است.

۲/۳-  تشکل ها،مجموعه «گروه های اجتماعی مردم نهاد »هستند که اعضای آنها از خانواده های معظم شهدا، جانبازان، آزادگان و ایثارگران و یا خانواده هایشان یا فعالان مرتبط با این اقشار بوده و اهداف و وظایف آنها خدمت رسانی در حوزه های آموزشی،فرهنگی ،اجتماعی و… به این عزیزان و همچنین تعمیم و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت و ارزشهای دفاع مقدس در جامعه می باشد.

شایان توضیح است که اقدامات و فعالیتهای صورت گرفته حول این دو محور در قالب عملکرد بودجه ای در قسمت بعدی ارایه می گردد.

۴-ساختار:

این مرکزتا سال ۱۳۹۲تحت پوشش معاونت فرهنگی فعالیت داشته و از سال مذکور به صورت مستقل به فعالیت ادامه میدهد که باتوجه به اهمیت فعالیت در زمینه نخبگان وتشکل های شاهد وایثارگر، در تاریخ ۲۱/۱۱/۱۳۹۳ طی نامه شماره ۲۹۳۴/۳/۴۰۰نمودار تفضیلی این مرکز  به همراه شرح وظایف و پست های سازمانی استان ها توسط ریاست عالی بنیاد ابلاغ   گردید.

 

 

Powered by keepvid themefull earn money