گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه

استان قم

سوالات مربوط به مصاحبه با کارشناس مسئول دانش پژوهان وتشکل های شاهد و ایثارگر استانهاScan1

۱-ضمن معرفی خود ، مختصری از سوابق تحصیلی و شغلی و… بفرمائید.

زهرا عسگری کارشناس مسئول نخبگان شاهد و ایثارگر بنیاد شهید وامور ایثارگران استان قم ،‌فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته ارتباطات اجتماعی،‌کارشناس روابط عمومی بنیاد را نیز عهده دار می باشم. و مدت ۱۱ سال است که در بنیاد شهید و امور ایثارگران مشغول خدمت هستم. پیش از این نیز به مدت هفت سال سابقه حضور در عرصه خبر را داشته ام.

۲-لطفا درابتدا توضیحی درخصوص وضعیت حوزه دانش پژوهان و تشکل های آن استان بیان فرمائید (تعداد جامعه آماری و …)

امروز مفتخریم که در استان قم شهر علم و اجتهاد ۴۳۰ پرونده از نخبگان شاهد و ایثارگر تشکیل و به روز رسانی شده است و از سال گذشته تاکنون ۵۰ نفر به اعضای جدید نخبگان پیوسته اند.

از این تعداد ۱۱۶نفر فرزند و همسر شهید،‌۱۶۸نفر جانباز ،‌۱۲۹ نفر همسر و فرزند جانباز،‌ و ۲۳ نفر نیز آزاده و فرزند آزاده می باشند. بیش از ۹۰درصد این عزیزان از تحصیلا ت کارشناسی ارشد، دکترا ،  سطوح عالی حوزه  و درجه اجتهاد و مرجعیت شیعه برخوردارند .

در بین این عزیزان مرجع تقلید شیعیان،‌ ائمه جمعه،‌ نماینده مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری،‌روسای دانشگاهها،‌ فعالان فرهنگی و حوزوی و دانشگاهی و پژوهشگران ملی حضور دارند.

۱۲۳ نفر از نخبگان استان از مولفان ،‌ ۱۳۷ نفر صاحبان مقالات علمی،‌ ۶۰ نفر حافظان و قاریان قرآن کریم،‌ ۵۳ نفر از مدرسان حوزه و دانشگاه،‌ ۳۰ نفر از اعضای هیات علمی ،‌ ۱۱ نفر از مخترعان و مکتشفان،‌ ۳۵ نفر از ورزشکاران  و ۷۳ نفر نیز فارغ التحصیلان برگزیده و برگزیدگان کنکوری و پایانامه های برتر هستند.

۳-تاثیر حوزه دانش پژوهان و تشکل ها دراستان را چگونه ارزیابی می کنید.

حوزه دانش پژوهان بعنوان اتاق فکر بنیاد نقش برنامه ریزی و مشاوره را ایفا می کند، برگزاری جلسات با نخبگان فعال استان به مناسبت های مختلف، رویکرد مثبت مدیرکل بنیاد استان قم نسبت به بحث نخبگان و نخبه پروری،‌ برگزاری نشست مدیر کل بعنوان مسوول شورای نخبگان استان به منظور اخذ نظرات و پیشنهادات در راستای هدایت بهتر و کیفی تر مسیر خدمت رسانی به جامعه ایثارگران و نشر فرهنگ ایثار از یک سو و تقویت بنیه علمی نخبگان با برگزاری همایش ها و گردهمایی ها دنبال می شود.

شایان ذکر است که بخشی از نخبگان استان قم از تربیت یافتگان حوزوی هستند که نقش تاثیر گذاری در داخل و حتی خارج از مرزهای جغرافیایی دارند و صاحب تولیدات تاثیر گذاری نیز می باشند. علاوه بر این جایگاه اررزنده ای که نخبگان استان در مسوولیت های مختلف علمی و اجرایی دارند که پیش از این به آن اشاره شد نشانگر میزان تاثیر نخبگان نه تنها در سطح استان که در سطح ملی می باشد.

۴-کارکنان حوزه دانش پژوهان و تشکل ها بایستی چه خصوصیاتی داشته باشند و چه آموزشهایی را ببینند.

شناخت جامعه ایثارگری به ویژه شناخت جایگاه نخبگان و آشنایی با مسایل نخبگان ،‌حضور نیروهای جوان،‌با انگیزه و دارای تحصیلات عالی در این حوزه را می طلبد تا پاسخگوی شایسته به نیازهای نخبگان بوده و حرکت نخبگان را تقویت نموده و با دنبال کردن ایده های نو و اجرای برنامه های متنوع و مختلف موجب جلب و جذب نخبگان و تقویت انگیزه نخبگان فراتر از دستور العمل ها باشد. تسلط بر قوانین و مقررات مربوط به نخبگان و پاسخ به سوالات و ابهامات موجود در دستوالعمل های اجرایی با برگزاری دوره های آموزشی کارکنان حوزه نخبگان را در رسیدگی دقیق تر و ارایه خدمات کیفی تر یاری گر خواهد بود.

۵-چه اقداماتی برای بخش نخبگان، پیشتازان و سرآمدان انجام شده است؟

در بخش نخبگان و سرآمدان و پیشتازان طبق دستورالعمل اقدام صورت گرفته است و تلاش شده تا نهایت دقت در ارایه خدمات و توزیع عادلانه امکانات انجام شود. شناسایی نخبگان شاهد و برگزاری همایش،‌ نشست های صمیمی با مدیرکل و مدیران استان،‌ تجلیل از نخبگان برگزیده،‌ دیدار با آیات عظام،‌ علما و فضلا و بهره مندی از این ظرفیت برای تقویت بنیه علمی و رشد انگیزه و توان تولید علمی،‌ بهره مندی از توان اجرایی نخبگان و تشکلها در برنامه های مربوط به نخبگان و برنامه های ایثارگران در استان،‌ حمایت از آثار نخبگان شاهد و ایثارگر و اطلاع رسانی برای ارسال آثار، تشویق به تولید آثار،‌ ‌‌

۶-فعالیتها و اقدامات انجام شده درحوزه دانش پژوهان و تشکل های استان در سال ۹۵ را تشریح کنید.

حمایت از ۶۰ اثر نخبگان شاهد و ایثارگر در استان قم اعم از مولفان و مترجمان،‌ مقاله،‌ مسابقات قرآنی، آثار بدیع هنری ، نفرات اول فارغ التحصیلان،‌ ‌پایانامه های سال.

برگزاری دومین همایش نخبگان شاهد و ایثارگر با اجرای برنامه توسط نخبگان و سخنرانی نخبه ایثارگر و عضو خبرگان رهبری حجت الاسلام سعیدی و اجرای برنامه تواشیح و قرآن توسط تشکل جانبازان و اجرای برنامه هنری توسط نخبه ایثارگر مهدیزاده و تجلیل از سه نفر از نخبگان برجسته با حضور ریاست مرکز دانش پژوهان ( این همایش سال ۹۴ نیز با حضور نخبه ایثارگر آیت الله گرامی برگزار شد.)

دیدار با مراجع عظام تقلید حضرت آیت الله وحید خراسانی و آیت الله یزدی در قم با حضور نخبگان حوزه و دانشگاه به منظور معرفی توانمندی ایثارگران و نخبگان شاهد

برگزاری دوره طرح مدیریت فردا در مرداد سال ۹۵ بعنوان اولین استان با ارایه مدرک آموزشی با حضور قائم مقام ریاست عالی دکتر نریمانی،‌ اجرای اردوی زیارتی مشهد مقدس،‌

نشست نخبگان با استاندار قم در ماه مبارک رمضان به همراه نخبگان استان

برگزاری نشست هم اندیشی مدیرکل بنیاد با فرزندان نخبه شاهد استان همزمان با روز شهید در سال ۹۵

اجرای دوره آموزش مقاله نویسی با هدف ایجاد انگیزه و آموزش و رفع ابهامات و اشکالات در روند مقاله نویسی و چاپ مقالات علمی با حضور یکی از اساتید نخبه ایثارگر (دکتر خنیفر) ‌ ‌

فراخوان حضور نخبگان استان و استانهای همجوار در جشنواره منطقه ای کوهرنگ در استان قم

ارسال پیامک برای نخبگان جهت حضور در جشنواره ایران ساخت

انعکاس رسانه ای کلیه این مراسم ها

معرفی نخبگان شاهد و ایثارگر به مناطق دو گانه بنیاد جهت دیدار روسای مناطق و مدیرکل از ایشان

معرفی نخبگان شاهد و ایثارگر به رسانه ها جهت مصاحبه با صدا و سیما و رسانه ها به منظور معرفی ایشان

تشکیل شورای نخبگان شاهد و ایثارگر استان با حضور نخبگان شاهد و ایثارگر فعال نماینده ای از بانوان رشته علوم انسانی، نماینده ای از روحانیون در رشته علوم دینی ( باتوجه به اینکه نخبگان شاهد و ایثارگر حوزوی در قم تعداد قابل توجهی هستند)،‌ یک نفر پزشک، یک نفر در رشته ‌مهندسی و سایر اعضا در تابستان سال گذشته با ابلاغ دستورالعمل مرکز تشکیل و با جلساتی که پیش از آن نیز با حضور کارشناس مسوول نخبگان تشکیل شد، مجموعا ۱۱ جلسه برگزار گردید، که خروجی آن برنامه های فوق الذکر بود.

‌دعوت از نخبگان شاهد و ایثارگر برای حضور در نشست نخبگان استان با استاندار در ماه مبارک رمضان

شناسایی و معرفی تشکلهای شاهد و ایثارگر و شرکت در همایش یکروزه تشکلهای شاهد و ایثارگر سراسر کشور در کردان کرج با حضور ۱۰نفر از اعضای تشکلها

طرح نامه ای به یک شهید که با گردآوری ۹۰۰ نامه و ارزیابی نامه ها توسط اعضای نخبگان در روز شهید در استان قم پیگری شد.

ایجاد کانال تلگرامی اختصاصی نخبگان شاهد و ایثارگر استان قم

۷-فکر می کنید حوزه دانش پژوهان و تشکل های شاهد استان چقدر در تحقق اهداف موفق بوده است؟

از اهداف این حوزه افزایش اشتیاق در تولید علم و فناوری ،‌ارتقاء سطح دانش ،‌تخصص و مهارت و جلب مشارکت در فعالیت های علمی – پژوهشی است که با شروع مجدد فعالیت حوزه نخبگان از سال ۹۳ بعد از دو سال وقفه در فعالیت ها ضمن بررسی و به روز رسانی پرونده های نخبگان و معرفی این حوزه به جامعه و جامعه هدف و جلب و جذب نیروهای نخبه از بین جامعه ایثارگر،در طول دو سال گذشته تاکنون۶۳ نفر به جمعیت نخبگان افزوده شده است که هم اکنون مجموع آمارهای استان به ۴۳۲ نخبه می رسد و اغلب ایشان از اعضای هیات علمی دانشگاهها،‌ اساتید حوزوی و دانشگاهی می باشند. از سویی در جهت تشویق و ترغیب نخبگان و ایجاد انگیزه برای تولیدات علمی اثر گذار گام های مثبتی با برگزاری برنامه های گوناگون که پیش از این به آن اشاره گردید ‌و حمایت از آثار در کوتاه ترین زمان انجام شده است. خوشبختانه امروز نخبگان به صورت فعالانه با بنیاد در ارتباط بوده و مجددا تولیدات خود را تقویت کرده اند.

۸-چه نوع خدماتی به جامعه هدف ارائه می شود و مبنای این خدمات دهی چیست ؟

خدمات ارایه شده به جامعه هدف نخبه شاهد و ایثارگر منطبق بر دستور العمل ها ابلاغی صورت می گیرد،‌ این خدمات برای آثار ارایه شده به حوزه نخبگان در بخش مقالات،‌کتب،‌ المپیادهای علمی،‌برگزیدگان دانشگاهی و حوزوی،‌پایانامه های برتر دانشگاهی و حوزوی،‌مخترعان و مکتشفان،‌ صاحبان آثار بدیع هنری،‌ برگزیدگان قرآنی و … بخشی از آثار نیز در حوزه تخصصی با جمع امتیازات آثار دریافت شده است. علاوه بر حمایت از آثار رسیده بخشی از خدمات در قالب برگزاری همایش ها و نشست ها و گردهمایی ها و اردوها و دوره های آموزشی با شناسایی افراد مرتبط با هر حوزه که بیشترین تاثیر را بدنبال داشته باشد انجام می شود.

مبنای این خدمات علاوه بر نوع ایثارگری، نوع تولیدات متناسب با جداول و دستور العمل ها در راستای تشویق و ترغیب نخبگان به تولید آثار تاثیر گذار است.

۹-موفقیت های عمده بخش دانش پژوهان آن استان درسال ۹۵ چه بوده است؟

برای نخستین بار هماهنگی دیدار نخبگان با مراجع عظام تقلید از مهم ترین اقدامات صورت گرفته بود،‌ ارایه بانک اطلاعاتی جامع و کامل از نخبگان استان و برنامه ریزی بر همین مبنای آماری صحیح ( آمار نخبگان از۲۸۶نفر به ۴۳۲ نفر افزایش یافته است)،‌ افزایش جذب نخبگان شاهد و ایثارگر از سال گذشته تاکنون به تعداد ۵۰ نفر،‌ که نشان از معرفی این حوزه به جامعه هدف و استقبال ایشان از حوزه نخبگان می باشد.  نشست نخبگان با استاندار و مطرح شدن توان علمی نخبگان شاهد وایثارگر در استان ،‌اینکه این اقدامات توانسته ما را به اهداف نخبگان نزدیک سازد گام موثری در جهت موفقیت حوزه نخبگان شاهد و ایثارگر است.

۱۰-با عنایت به نامگذاری سال ۹۶ تحت عنوان «اقتصاد مقاومتی – تولید واشتغال » چه برنامه ها و راهکارهای اجرایی را مد نظر قرار داده اید؟

برگزاری اردوهای علمی و بازدید از کارگاههای نخبگان شاهد و ایثارگر،‌ از بین مخترعان و تولید کنندگان و کارآفرینان برتر که خود اقدامی عملی در جهت تشویق به تولید و اشتغال می باشد و ارایه الگوهای عملی به سایر نخبگان می باشد. همچنین برگزاری فراخوان مقاله نویسی در بین نخبگان و ارسال مقالات به مرکز و تقدیر از مقاله های برتر از اقدامات در دست اجرا می باشد.

۱۱- رویکرد، برنامه ها و اقدامات تحولی انجام شده سال ۹۶ در آن استان را بیان فرمائید.

پیگیری اجرای دوره های آموزش تخصصی تر در ادامه آموزش های مقاله نویسی سال ۹۵‌،‌ برگزاری اردوهای علمی و آموزشی،‌ پیش بینی تشکیل کارگروههایی با حضور تحصیل کردگان هر رشته که نمایندگانشان در شورای نخبگان استان عضو هستند با حضور کارشناس مسوول نخبگان و نماینده رشته مربوطه تا مسایل ایشان بررسی و به شورا منتقل و برنامه ریزی دقیق تر در این حوزه صورت گیرد. و شورایی تاثیر گذار تر داشته باشیم.

۱۲-برنامه نظارتی شما برای تحقق اهداف و سیاست های مرکز چه بوده است؟

مطالعه کامل دستور العمل ها و تماس های مکرر برای رفع کلیه ابهامات در راستای خدمت رسانی هر چه کیفی تر و موثر تر از یک سو و بررسی چشم انداز آینده نخبگان و طرح در شورای نخبگان و بررسی به منظور بومی سازی و اجرا در استان و حرکت در همین مسیر تا تحقق اهداف و سیاست های مرکز دانش پژوهان، برگزاری جلسات متعدد در طول سال با نخبگان و تشریح برنامه  های مرکز دانش پژوهان و تشویق و ترغیب نخبگان به حرکت در این راستا، ‌ارتباط و تعامل با مرکز دانش پژوهان و قرار گرفتن در جریان برنامه ها و سیاست های مرکز و اقدام در این حوزه استانی متناسب با برنامه ها و اهداف و سیاست ها ‌‌

۱۳-نقش نخبگان و تشکل ها را در تحقق شعار سال ۹۶ چگونه ارزیابی می کنید؟

نقش ایثارگران بعنوان الگوهای عملی ایثار در جامعه و نگاه مثبت جامعه به این عزیزان بعنوان عاملان عزت و امنیت و استقلال کشور و اسوه های ایثارگری بر هیچ کس پوشیده نیست. حال اگر این ایثارگران با این جایگاه ارزنده در میان مردم و مسوولان از نخبگان و برگزیدگان قرآنی، ‌علمی، هنری، ورزشی و فرهنگی و به ویژه کارآفرینان برتر هم باشند که این جایگاه ویژه تر و تاثیر گذارتری را به ایشان می دهد چرا که این قشر ثابت کرده اند در سخت ترین شرایط بازوان توانمند کشور هستند و ایثارگرانه از جان خویش هم برای عزت و آبادانی ملت و مملکت می گذرند. لذا پرداختن این عزیزان به شعار سال با ارایه راهکارهای عملی کوتاه مدت و بلند مدت برای تحقق شعار تولید و اشتغال از اهمیت فراوانی برخوردار است و نقش اثر گذاری دارد. شعاری که نه مربوط به یک سال که مساله ای است طولانی مدت که با فکر و عمل و تغییرات اساسی در افکار مصرف گرایی و استقلال طلبی و تاکید بر تولید کیفی و مصرف داخلی و تغییر نگاه نسبت به بحث اشتغال و ایجاد انگیزه در سرمایه داران برای سرمایه گذاری داخلی بخشی از مسایلی است که باید مورد تاکید قرار گیرد و تمرکز نخبگان بر مساله تولید و اشتغال و ارایه راهکارهای عملی و جامع می تواند از سوی ایثارگران نخبه در سطح جامعه اثر گذار باشد . تشویق کارآفرینان برتر ایثارگر و معرفی ایشان به جامعه و برگزاری اردوهای اشتغال و اردوهای علمی برای بازدید از مراکزی که این عزیزان اداره می کنند نقش اثر گذاری در تحقق این شعار محوری دارد.

تشکل های فعال با ظرفیت حضور گسترده جامعه ایثارگری با تفکیک اقشار ایثارگر و برگزاری جلسات تخصصی تر امروز دغدغه خود را توجه به مسایل کشور در جبهه های مختلف در ادامه رسالت ایثارگران می داند و اکنون بحث اشتغال و کار آفرینی و در برگزاری جلسات تشکل های استان که از تشکلهای فعال می باشند و هر هفته و یا هر ماه با اعضا جلسات خود را برگزار می کنند، همانند تشکل والدین شهدا با اجرای دعای سمات هر هفته با جمعیت قابل توجه گردهم می آیند یا تشکل جانبازان با اجرای هفتگی دعای توسل و گردهم آیی جانبازان که به منظور اجرای برنامه های مذهبی هر هفته گردهم می آیند و یا تشکل آزادگان که هر ماه گردهم آیی دارند و تشکل قمر بنی هاشم(ع) به مناسبت برنامه های متعددی که در سطح استان و سطح ملی و بین المللی  دارد، این تشکل ها به انواع مختلف در سخنرانی ها، ‌برنامه های مذهبی،‌ اشعار و در قالب بنر و در عمل بحث شعار سال را مورد تاکید قرار داده اند و بر عملیاتی نمودن آن از سوی خانواده های معظم شهدا و ایثارگران بعنوان الگوهای تاثیر گذار بلکه برای عمومی مردم تاکید نموده اند.

Powered by keepvid themefull earn money